תקנון הקבוצה

כללים מנחים לקבוצת דיכאון חרדה ותמיכה

כללים אלה נועדו לשם כך שהקבוצה תהיה מקום נעים ובטוח עבור כולם. יש לכבד ולשמור עליהם.

1. פוסטים אנונימיים – כדי לכתוב תגובה או פוסט אנונימי יש לעשות זאת דרך טופס חיצוני בצורה אנונימית. קישור לטופס מוצמד בתחילת הקבוצה. ניתן אח”כ לעקוב אחריו בצורה אנונימית (ללחוץ על 3 נקודות בפוסט ולהפעיל התראות עבורו).

2. כבוד אחד לשני – יש להקפיד על שיח מכבד, גם אם לא מסכימים עם מישהו. אין מקום למתקפות על רקע דת, גזע, מין, נטייה מינית, דעה פוליטית, ניראות הפרופיל בפייסבוק, חיבה לתחום מסוים, או כל דעה שופטת וסטיגמטית. אין לנסות להטיף או לשכנע באגרסיביות בנושאים שנויים במחלוקת כמו אורח חיים דתי, טבעוני, שימוש בתרופות / חומרים טבעיים / סמים, צריכת מין או כל דבר שלא תואם את הערכים שלך. אפשר לכתוב הכל בצורה מכבדת. הגישה היא רצון לעזור, לא לקטול אנשים ולפתוח מלחמות אישיות. אנשים יכולים להיכנס למצוקה בנסיבות שלא תמיד יפורטו בגוף הפוסט או התגובה והרצון הוא לשמוע, ולא לשפוט. אמצו גישה כזו כשברצונך לכתוב משהו בקבוצה. כל חבר/ה קבוצה המשתמש/ת במילים מבטלות, מזלזלות או מטיפות עלול להיות מורחק מהקבוצה ללא התרעה מוקדמת.

3. אישפוז – אין לאיים במשטרה על אף אחד ובאף מקרה. מי שצריך אישפוז ימצא את דרכו לשם באחריותו ומרצונו ולא בכפיית חברי הקבוצה. הקבוצה לא נועדה לשלוח אנשים לאישפוז לאור שיקול דעת מוטעה של אנשי אכיפת החוק ו/או של חברי הקבוצה. הקבוצה נועדה נטו לשיתוף ולתמיכה. לפוסטים חריגים או תגובות חריגות יש לדווח דרך התפריט בכפתור עם 3 נקודות בגוף הפוסט.

4. שמירה על פרטיות וסודיות – אין להוציא מידע מהקבוצה (פוסטים, תגובות, תמונות, שמות החברים) ללא הסכמת החבר המפרסם. שמירה על פרטיות בקרב משתתפי הקבוצה הינה חובה אתית לקיום הקבוצה. בכל מקרה של חשש בנוגע לפרטיות אפשר להשתמש בפוסט/תגובה אנונימית (סעיף 1). אם התחברת אל מישהו מהקבוצה ונהייתם חברים בפייסבוק – עדיין אין לרשום בפוסטים שמחוץ לקבוצה דברים שקשורים להתמודדות נפשית, בלי הסכמת החבר. אם מישהו מחברי הקבוצה לא מעוניין לקבל הודעות פרטיות בעקבות פוסט שכתב/ה בקבוצה – ראוי לציין זאת בפוסט, זה מובן ולגיטימי. יש לזכור גם שלא חייבים לענות לכל הודעה / תגובה. אין להטריד בניסיונות נשנות חסרי מענה.

 5. תרופות טיפולים והמלצות – אין לקחת מידע שנכתב בקבוצה כגורם מוסמך. כשנשאלות שאלות לגבי תרופות או טיפול חשוב לזכור שמה שנכון לאחד לא בהכרח נכון לאחר. כל אדם מגיב באופן שונה לדברים שונים. המגיבים אינם אנשי מקצוע ויש לקחת את כל הנכתב בעירבון מוגבל. אין להעביר תרופות אחד לשני או לעודד שימוש בחומרים בעלי סיכון שלא אושרו ע”י משרד הבריאות.

6. נושאים רגישים (טריגרים) – במקרה של העלאת פוסט שקשור לנושא רגיש (פגיעה עצמית, תקיפה מינית וכו’) מומלץ, מתוך התחשבות באנשים שפגועים מאוד מהנושא, לכתוב “טריגר” ואת שם הנושא ולאחר מכן לרדת כמה שורות, כך שאנשים שנפגעו ממנו לא ייחשפו לתוכן הפוסט. כמו כן, לכל אחד ישנן נקודות רגישות ודברים שגורמים לו להגיב בצורה חריגה. אם הכעיסו אתכם או פגעו בכם קחו נשימה עמוקה – לא חייבים לתקוף חזרה ולהיות צודק. גלו אצילות נפש וזכרו שמי שמתבטא בגסות יכול להיות שהעניין נגע אצלו בנקודה רגישה וכואבת. למרות שאין מקום להתבטאויות גסות נוכל להתיר זאת בצורה חד-פעמית אם זה נגע בנושא רגיש. במקרה של הישנות יש לדווח לאחד המגשרים או אל לנה והנושא יהיה בבירור.

7. מה לא לרשום – אין מקום לאמירות חסרות הבנה ורגישות כמו “הכל תלוי רק בך”, “הבאת את זה על עצמך”, “בחרת להיפגע”, “דיכאון זה בחירה” וכו’. כל אדם מתמודד עם דברים אחרים, מרגיש דברים באופן שונה, עבר דברים שונים ונקלע לקשיים בנסיבות שונות. אנחנו פה כדי לתמוך ולהכיל ולא כדי לשפוט. יש להשתדל לא לנסות להיכנס לנעליים של הכותב ולשפוט ממקום דמיוני כזה, אלא לנסות לעזור ממקום של הזדהות או אם יש – מידע. כמו כן, חל איסור חמור לכתוב דרכים לפגיעה עצמית או עידוד להתאבדות.

8. התנסחות ופוסטים אובדניים – זה המקום לפרוק ולהוציא החוצה את מה שמרגישים ואת מה שכואב. עם זאת יש לקחת אחריות על מה שכותבים ולשים לב באיזה מילים משתמשים. אנשים בקבוצה עלולים לדאוג ולכן אם אין לך כל כוונה לפגוע בעצמך, אבל נדמה שמישהו יכול לפרש זאת כך, בבקשה, להוסיף הערה שאין בכוונתך לפגוע בעצמך. בהיעדר הערה כזאת ייתכן שמישהו מהקבוצה ידאג ויעשה צעד שיחצה מגבולות הקבוצה.

9. עסקים – כוונת הקבוצה היא נטו שיתוף ותמיכה. כדי לשמור על נקיון הקבוצה והיעדר אינטרסים אין מקום למסרים שיווקיים או קידום עסקים פרטיים. מותר לפרסם קבוצות תמיכה ומפגשים שאין בהם כוונה עסקית. פוסטים הבאים לקדם עסקים יוסרו וגם החבר המפרסם יוסר. בקרוב יהיה אתר למטפלים שיפורסם בתחילת הקבוצה, עם שירותים, המלצות ועוד. להרשמה בחינם יש לפנות אל לנה. 

10. נקיון וספאם – לשם הנקיון בקבוצה אין להספים (להפיץ תוכן שלא קשור לנושא הקבוצה), אין לפרסם מסרים יותר מפעם אחת, אין לכתוב יותר מ- 10 פוסטים בשבוע אחד.

11. הסרת אחריות – אין חברי הקבוצה והמנהלים אחראים למצב הנפשי של אף אחד מחברי הקבוצה. כוונת הקבוצה היא שיתוף ותמיכה, עם זאת יש לזכור כי איננו שייכים לגוף ממוסד ואין לקבוצה מניעים ותקציבים כספיים. לכן אין אחריות לאף נושא. בפרט: לשון הרע, הוצאת דיבה, משטרה שהגיעה והבישה בנאדם שכתב פוסט אובדני, או כל פגיעה אחרת.

אם יש משהו שלא מוצא חן בעיניכם בקבוצה בבקשה לא להתעצבן ולהיכנס לריבים – פשוט לפנות אל לנה ולהמתין בסבלנות אם אין תשובה מיידית.

כמו כן אם יש משהו שלא מוצא חן בעיניכם בכללים – בבקשה לפנות ואם נמצא צורך לשנות משהו בכללים נעשה זאת.

https://www.facebook.com/Lena.Solodkin1

 

תודה על שיתוף הפעולה.

 

* הנאמר בתקנון מופנה אל נשים וגברים כאחד גם אם נכתב בלשון זכר, מה שכמובן נעשה מטעמי נוחות בלבד.

  • פרסומת
  • פרסומת
Close Menu